Історія кафедри спортивних дисциплін і туризму

Кафедра фізичного виховання Переяслав-Хмельницького філіалу КДПІ ім. О.М. Горького була створена 16.12.1987 р. (наказ № 95-к), яка здійснювала підготовку студентів за спеціальністю «Фізичне виховання». Очолив кафедру кандидат педагогічних наук, доцент, майстер спорту СРСР з легкої атлетики Пангелов Борис Петрович. З його допомогою був створений фонд методичного забезпечення студентів підручниками.

 З 1989 року кафедра має назву «Кафедра спортивних дисциплін». Саме у той час створювалась матеріально-технічна база факультету, будувався стадіон. З метою кадрового забезпечення до складу викладачів були запрошені випускники КДІФК – Тонконог О., Коцарь В., Миколаєнко О., Канна О., Семененко Ю., Фролова Н.

В 1989 році частина колективу кафедри виокремилась в самостійні підрозділи – кафедру фізичного виховання (завідувач Цибіз Г.Г.) і кафедру теорії та методики фізичного виховання (завідувач Волков Л.В.). А в  1991 р. була створена ще одна кафедра – кафедр спортивних ігор (завідувач Джус О.М.).

 

 

З 2010 року по теперішній час завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Закопайло Сергій Анатолійович.  Свою теперішню назву – кафедра спортивних дисциплін і туризму одержала в 2020 році.

Сьогодні, кафедра спортивних дисциплін і туризму – це базовий структурний підрозділ університету, що провадить освітню діяльність за спеціальністю 014.11 Середня освіта (фізична культура), 017 Фізична культура та спорт факультету фізичного виховання, спорту та здоров’я та навчальної дисципліни «Фізична культура» на всіх факультетах університету та  спортивно-масову роботу. Кафедра забезпечує здійснення всіх видів навчальної, методичної, наукової і виховної діяльності; підготовку наукових кадрів через аспірантуру; підвищення кваліфікації (стажування) викладачів; здійснення інших видів діяльності (організаційної, наукової, профорієнтаційної, господарської, міжнародної та ін.). Кафедра здійснює роботу відповідно до законодавства, Статуту університету, рішень колегіальних органів управління, наказів і розпоряджень ректора.

На кафедрі працює 24 досвідчених науково-педагогічні працівники:

  • 11 мають науковий ступінь та вчене звання доцента;
  • троє працівників мають почесне звання «Заслужений тренер України» (Горбенко М.І, Кириченко Т.Г., Безкоровайний С.Б.);
  • один –  почесне звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України» (Шульга М.П.);
  • один – почесне звання «Заслужений майстер спорту» (Царук В.П.);
  • семеро – мають звання «Майстер спорту» (Пангелов Б.П., Самолюк А.А, Базилевич Н.О., Самолюк Анна, Юрченко І.В. Постернак І.В., Самолюк В.А.).

Викладачами кафедри в навчальний процес активно впроваджується кредитно-модульна система та дистанційне онлайн навчання студентів денної таі заочної форм навчання. Кафедра забезпечує викладання 23 дисципліни професійної підготовки, організації і проведення 5 видів педагогічних та навчальних практик на факультеті фізичної культури, спорту і здоров’я.

Методичне забезпечення дисциплін кафедри підкріплюється навчально-методичними посібниками, розробленими викладачами кафедри:

  • «Туризм» – Пангелов Б.П. (1992);
  • «Формування здорового способу життя у дітей в навчально-виховних закладів малого міста засобами туристської роботи» – Пангелов Б.П. (2000 р.);
  • «Організація та проведення туристсько-краєзнавчих подорожей» – Пангелов Б.П. (2010);
  • «Теоретико-методичні засади туристично-краєзнавчої роботи у вищих навчальних закладах» – Пангелов Б.П. (2015).
  • «Організація занять атлетичною гімнастикою студентської молоді» – Кириченко Т.Г. (1994)
  • «Силова підготовка студентів» – Кириченко Т.Г. (2005)
  • «Теорія і практика силового тренування» – Кириченко Т.Г.(2008)
  • «Теорія та методика викладання легкої атлетики» – Фролова Н.О. (2008);
  • «Лижний спорт» – Базилевич Н.О. (2014);
  • «Підготовка юнаків у бігу з перешкодами» – Шульга М.П., 2005
  • «Методичні особливості підготовки юнаків у бігу на середні, довгі дистанції та стапель-чезі» – Шульга М.П., Палатний І.А., Закопайло С.А. (2017, 2019);
  • «Стипель-чез. Підготовка юнаків» – Шульга М.П., Палатний І.А., Закопайло С.А. (2015);
  • «Організаційно-методичні засади фізичного і розумового виховання старших дошкільників в процесі туристсько-краєзнавчої діяльності» – Поліщук В.В. (2007);
  • «Спортивний туризм» – Поліщук В.В. (2014);
  • «Спортивний туризм: змагання туристів-пішохідників» – Палатний І.А.  (2007, 2010);
  • «Теорія та методика викладання легкої атлетики» – Фролова Н.О. (2008);
  • «Лижний спорт» – Базилевич Н.О. (2014);
  • «Велосипедний спортивний туристський похід VІ категорій складності» – Горбенко М.І. (2017);
  • «Ритміка і хореографія» – Чупрун Н.Ф. (2023).

Викладачі кафедри активно займаються науково-дослідною діяльністю.

Протягом існування кафедри здобули науковий ступень кандидата наук наступні викладачі кафедри:

  • 1998 р. – Кириченко Т.Г.
  • 2003 р. – Закопайло С.А., Фролова Н.О.
  • 2004 р. – Палатний І.А.;
  • 2005 р. – Півень О.П.
  • 2007 р. – Потужній О.В.
  • 2008 р. – Поліщук В.В.
  • 2014 р. – Чупрун Н.Ф.
  • 2015 р. – Самолюк Г.А.

При кафедрі функціонує науково-методична лабораторія «Регіональні особливості розвитку оздоровчо-спортивного туризму та краєзнавчої роботи» (завідувач лабораторією – доц. Пангелов Б.П.), на базі якої проводились теоретичні та експериментальні дослідження психолого-педагогічних аспектів занять рекреаційно-оздоровчим туризмом з різним віковим контингентом. Навчально-методичною лабораторією розроблена методика комплексних досліджень для виконання дисертаційних, магістерських, дипломних, бакалаврських та курсових робіт.

За ініціативою доц. Пангелова Б.П. з 2002 року роводиться щорічно міжнародна науково-практична коференція «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ, СПОРТУ І ТУРИСТСЬКО-КРАЄЗНАВЧОЇ РОБОТИ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ».

Лабораторією були організовані та проведені наукові дослідження, результати яких висвітлені у дисертаційних дослідженнях Палатного І.А., Пивовара А.А., Кравченко Т.П., Самолюк А.А..

З 2015 року за ініціативою доц. Чупрун Н.Ф. кафедрою організовується і проводиться міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми теорії та практики фізичного виховання, спортивних дисциплін і туризму». Щорічно у роботі конференцій беруть участь науковці з Алжиру, Великої Британії, Сербії, Словенії, Хорватії, Польщі, України. Матеріали конференцій опубліковані у фаховому збірнику «Науковий Часопис».

При кафедрі працюють студентські наукові гуртки, результати досліджень яких регулярно висвітлюються в збірнику студентських наукових праць «Актуальні проблеми розвитку спортивних ігор, спортивних дисциплін і туризму у закладах освіти». Студенти факультету фізичного виховання під керівництвом викладачів кафедри (Базилевич Н.О., Потужнього О.В., Кириченко Т.Г., Палатного І.А.) ставали призерами Всеукраїнських студентських конкурсів наукових робіт.

Наукові пошуки викладачів кафедри інтегруються довкола кафедральної теми «Організаційно-методичні та інноваційні засади фізичного виховання, спорту і туризму та формування здорового способу життя різних груп населення» (науковий керівник Закопайло С.А.).

Упродовж 2000–2003 рр. викладачі кафедри брали участь у науковому дослідженні держбюджетної теми: «Теорія і практика формування здорового способу життя у навчально-виховних закладах малого міста» (державний реєстраційний номер 0100U003738), науковий керівник професор Дубогай О.Д., провідні спеціалісти – Пангелов Б.П., Базилевич Н.О. та ін.). Цей проект був відзначений на конкурсі, що проходив під егідою представництва ООН в Україні та науково-методичного центру превентивного виховання АПН України.

Кафедра співпрацює з провідними ЗВО України: НУФВСУ, факультетом фізичного виховання, спорту і здоров’я НПУ ім. М.П. Драгоманова, навчально-науковим інститутом фізичної культури, спорту і здоров’я Черкаського НУ імені Богдана Хмельницького, Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка, Полтавським Національним педагогічним університетом імені В.Г. Короленка.

Слід відзначити також участь викладачів кафедри в роботі міжнародних наукових конференцій за кордоном. Зокрема, доц. Чупрун Н.Ф. прийняла активну участь у науково-практичній конференції, яка проходила в Хорватії, «Рухова активність і здоров’я» (м. Пореч, 2018 р.).

Викладачі кафедри відзначені державними нагородами, зокрема: доценти Пангелов Б.П., Закопайло С.А., Шульга М.П. – «Відмінник освіти України», а також нагороджені Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (Пангелов Б.П.,Закопайло С.А., Кириченко Т.Г., Юрченко І.В., Царук В.П.).

Упродовж 2020–2024 рр. Доц Чупрун Н.Ф., Базилевич Н.О. брали участь у роботі  спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських дисертацій, як члени спеціалізованих вчених рад, проводили експертну оцінку дисертаційних робіт та виступали в якості опонентів.

Кафедра спортивних дисциплін і туризму надає освітні послуги відповідно до державних стандартів та ліцензійних вимог. Загалом, кафедра має значні здобутки у навчально-методичній та науково-дослідній роботі та спрямована на зростання наукового потенціалу.

Організаційна робота членів кафедри пов’язана також із редакційною діяльністю. Зокрема, доц. Чупрун Н.Ф. є членом редакції фахового видання категорії Б «Теорія і практика фізичної культури і спорту».

Доценти Закопайло С.А., Пангелов Б.П., Поліщук В.В., Базилевич Н.О., Шульга М.П., Кириченко Т.Г., Палатний І.А., ст.викладачі Самолюк А.А., Безкоровайний С.Б., Тонконог О.С., Юрченко І.В., входять до складу редакційної колегії збірника матеріалів всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Шляхи модернізації функціонування сфери фізичної культури і спорту у сучасному суспільстві».

Викладачі кафедри активно поєднують викладацьку і тренерську діяльність. За цей час ними було підготовлено низку видатних спортсменів:

  • Заслужений тренер Кириченко Т.Г. підготував – багаторазових призерів Чемпіонатів та Кубків Світу з пауерліфтингу – Білязе А. Тихоступа В., Погребного В., Гуценка В., Колошець І.; призерку Кубку Європи – Сметаніну Н. та понад 25 чемпіонів України;
  • Заслужений тренер Безкоровайний С.Б. підготував – призерку Чемпіонату Світу з сумо – Царук В., призерів чемпіонату Європи з сумо – Кондратюк Н., Бабич О., Чорнобай І., Царук В., Соху Тетяну та понад 28 чемпіонів та призерів Чемпіонатів України з сумо;
  • Самолюк А.А. підготував – призерку Європейських Олімпійських ігор з легкої атлетики – Самолюк Анну, призерів чемпіонату Європи – Самолюк В., Захарчук О., а також понад 95 чемпіонів України;
  • Юрченко І.В. підготував – трьох чемпіонів України з боксу (Ващенко Ю., Пудиш Д., Олійник Н.);
  • Постернак І.В. підготував – Чемпіона міжнародної ліги з плавання Ковальчука Т., а також низку чемпіонів і призерів Чемпіонатів України.

Кафедра спортивних дисциплін і туризму  регулярно займається спортивно-масовою роботою на факультеті та в університеті. Викладачі кафедри регулярно організовують і проводять загально університетські змагання з різних видів спорту, а саме: з легкої атлетики (осінній крос присвячений  Дню фізичної культури і спорту України, легкоатлетичні естафети присвячені Дню працівників освіти України, вшануванню пам’яті загиблих в Чорнобильській аварії), лижного спорту, плавання, туризму, шахів, армреслінгу, перетягування линви, гирьового спорту, пауерліфтингу, богатирського багатоборства. Обласні змагання з легкої атлетики і сумо, а також Всеукраїнський турнір з гирьового спорту «Переяславська осінь» та Всеукраїнський турнір з боксу.