Історія кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту

Кафедра фізичного виховання була створена 16.12.1987р. (наказ № 95-к), з метою здійснення фізкультурно-оздоровчої роботи зі студентами не фізкультурних спеціальностей (на той час було створено два факультети – педагогічний і філологічний), а також – підготовки студентів за спеціальністю «Фізичне виховання».

Очолив кафедру кандидат педагогічних наук, доцент, майстер спорту СРСР з легкої атлетики Пангелов Б.П. Саме тоді створювалася матеріально-технічна база факультету, будувався стадіон. Був створений фонд методичного забезпечення студентів підручниками. З метою кадрового забезпечення у 1988 році до складу викладачів були запрошені випускники Київського державного інституту фізичної культури – Тонконог О., Коцарь В., Миколаєнко О., Канна О., Семененко Ю.

На базі кафедри фізичного виховання у 1989 році була створена кафедра теорії та методики фізичного виховання (наказ № 54-к від 31.08.89 р.). Її завідувачем був назначений кандидат біологічних наук, доцент Волков Л.В. У період з 2000 до 2004 р.р. кафедру очолювала кандидат педагогічних наук, доцент Пангелова Н.Є. За цей період кафедра пройшла акредитацію за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» та ліцензування освітньо-кваліфікаційних рівнів «спеціаліст» та «магістр».

На той час у навчальний процес активно впроваджується кредитно-модульна система оцінювання навчальних досягнень студентів. Викладачі кафедри активно займаються науково-дослідною діяльністю. Протягом 2001-2003 рр. кафедра за рейтингом наукової діяльності займала І місце в університеті.

З 2004 до 2014 року посаду завідувача обіймав доктор педагогічних наук, професор Волков Л.В., а з 2014 р. – доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор Пангелова Н.Є. У 2011 р. у зв’язку із розширенням сфери навчально-педагогічної діяльності кафедри було змінено її назву, а саме – кафедра «Теорії та методики фізичного виховання та спорту».

Кафедра забезпечує викладання 22 дисциплін професійної підготовки, організацію та проведення 5 видів практик (виробнича, ознайомлювальна, педагогічна, навчальна, науково-дослідна) на факультеті фізичної культури, спорту та здоров’я.

Волков Л.В.

Перший завідувач кафедри – професор Волков Леонід Вікторович
(1937-2019 рр.)

При кафедрі функціонує науково-методична лабораторія «Сучасні технології фізичного виховання дітей та молоді України» (завідувач лабораторією – доцент Троценко В.В.), на базі якої проводились теоретичні та експериментальні дослідження актуальних проблем навчання, фізичного розвитку та фізичного виховання дітей та молоді. Навчально-методичною лабораторією розроблено методику комплексних досліджень для виконання дисертаційних, магістерських, бакалаврських та курсових робіт.

Лабораторією були організовані та проведені наукові дослідження, результати яких висвітлені у дисертаційних дослідженнях В.В. Троценка, С.В. Сембрата, О.І. Орлова, М.В. Карченкової, Н.В. Чупрун, Т.П. Кравченко, О.О. Самолюк, а також – братів Віталія та Володимира Кличків.

З 2000р. при кафедрі працює аспірантура. Викладачі кафедри (Пангелова Н.Є., Троценко В.В., Пивовар О.О., Кравченко Т.П.) здійснюють керівництво аспірантами денної та заочної форми навчання за спеціальностями: 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення; 24.00.01. – олімпійський та професійний спорт; 017 – фізична культура та спорт.

У період 2000-2019 рр. функціонувала наукова школа професора Л.В. Волкова, під його керівництвом захищено понад 30 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора наук.

З 2022 р. на кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту функціонує наукова школа професорки Пангелової Н.Є. «Сучасні технології комплексного розвитку особистості дітей дошкільного віку, школярів і студентської молоді України в процесі занять фізичною культурою і спортом» (наказ УГСП № 220 від 03.10.2022 р.).

Мета діяльності наукової школи – теоретично обґрунтувати, розробити та експериментально перевірити концепцію формування гармонійно розвиненої цілісної особистості дітей, підлітків і молоді засобами фізичного виховання для підвищення рівня їх фізичного і психічного здоров’я.

Об’єкт дослідження наукової школи – гармонійний розвиток особистості дітей дошкільного віку, школярів і студентської молоді.

Основні завдання наукової школи:

– проаналізувати та узагальнити стан досліджуваної проблеми в теорії і практиці фізичного виховання у вітчизняних і зарубіжних освітніх установах за даними літературних джерел;

– визначити сутність поняття «гармонійно розвинена особистість» у віковому контексті, її структурні компоненти, співвідношення значущих для розвитку особистості видів діяльності в онтогенезі;

– дослідити вікові особливості фізичного стану, розумових і моральних якостей дітей дошкільного віку, учнів закладів загальної середньої освіти, студентів закладів вищої освіти для визначення ефективності діючих освітніх програм;

– визначити наявність та інформаційну значущість взаємозв’язків основних компонентів фізичного і психофізіологічного стану дітей, підлітків і студентської молоді в процесі фізичного виховання;

– розробити теоретико-методичні засади концепції формування гармонійно розвиненої особистості дошкільників, школярів і студентів в процесі фізичного виховання;

– визначити організаційно-методичні умови реалізації педагогічних впливів, які спрямовані на інтегрований розвиток рухових, інтелектуальних і моральних якостей дітей, підлітків і молоді та перевірити їх ефективність в процесі фізичного виховання в навчальних закладах.

Склад наукової школи – Пивовар А.А., кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту; Кравченко Т.П., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту; Рубан В.Ю., кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту; Поліщук В.В., кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент кафедри спортивних дисциплін і туризму; Пангелов Б.П., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри спортивних дисциплін і туризму; Степаненко В.М., кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент кафедри спортивних ігор; Юзковець І.О., доктор філософії (017 фізична культура і спорт) в.о. доцент кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту; Чупрун Н.Ф., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри спортивних дисциплін і туризму; Рижик Р.О., аспірант; Москаленко Д.О., Діас Д.Л., аспірант; Ковач С.Ю., аспірант; Воловик Ю.О., аспірант; Аветісян М.В., аспірант; Коробко К.С., аспірант; Прудніков І.П., аспірант; Глушко А.В., аспірант; магістранти факультету.

Під керівництвом Н.Є. Пангелової захистилося 7 аспірантів, а під керівництвом Троценка В.В. – дві аспірантки.

Протягом існування кафедри здобули науковий ступінь кандидата наук Пангелова Н.Є. (1994); Данилко М.Т. (2000); Троценко В.В. (2001); Карченкова М.В. (2011): Орлов О.І. (2014); Чупрун Н.Ф. (2015); Кравченко Т. П. (2015); Рубан В.Ю. (2018); Юзковець І.О. (2020).

Науковий ступінь доктора наук здобули: Волков Л.В. (1991); Пангелова Н.Є. (2014).

При кафедрі працюють студентські наукові гуртки, результати досліджень яких регулярно висвітлюються у збірнику студентських наукових праць «Актуальні проблеми розвитку спортивних ігор, спортивних дисциплін та туризму в закладах освіти». Студенти факультету фізичного виховання під керівництвом викладачів кафедри (Пангелова Н.Є., Троценко Т.Ю., Пивовар О.О., Кравченко Т.П.) ставали призерами Всеукраїнських студентських олімпіад та конкурсів наукових робіт зі спеціальності «Фізичне виховання».

Протягом 2000–2018 рр. викладачі кафедри брали участь у наукових дослідженнях держбюджетних тем:

  • «Теорія та практика формування здорового способу життя в навчально-виховних закладах малого міста» (державний реєстраційний номер 0100U003738), науковий керівник професор Дубогай О.Д.;
  • «Організаційно-методичні засади формування спортивного стилю життя дітей, підлітків та молоді України з метою комплексного розвитку особистості» (0113U000368), науковий керівник професор Волков Л.В.
  • «Сучасні технології формування гармонійно розвиненої особистості дітей, підлітків та молоді у процесі фізичного виховання» (0112U005310), науковий керівник професор Пангелова Н.Є. та ін..

Наукові пошуки викладачів кафедри об’єднуються навколо кафедральної теми «Інтеграція фізичного, інтелектуального та духовного розвитку дітей, підлітків та молоді України у процесі фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності». Науковий керівник: Пангелова Н.Є. – (№ державної реєстрації 0118U003847).

Викладачами кафедри підготовлено понад 40 методичних розробок для допомоги студентам у навчальному процесі, які постійно оновлюються та поповнюються. Для удосконалення теоретичної та практичної підготовки студентів видано понад 20 навчальних, навчально-методичних посібників та підручників. Зокрема:

  • Волков Л.В. «Теорія спортивного відбору» (1997); «Теорія та методика юнацького спорту» (2002); «Спортивна підготовка молодших школярів» (2010); «Фізичне виховання школярів у режимі навчального дня» (2012); «Фізична підготовка школярів» (2014); «Теорія та методика дитячого та юнацького спорту» (2016);
  • Пангелова Н.Є. «Теоретико-методичні засади формування здорового способу життя дітей дошкільного віку» (2000); «Педагогічна практика студентів факультету фізичного виховання» (2003); «Історія фізичної культури» (2007, 2010); «Історія розвитку фізичної рекреації» (2013); «Формування гармонійно розвиненої особистості дітей дошкільного віку у процесі фізичного виховання» (2013); «Теоретико-методичні засади туристсько-краєзнавчої роботи у вищих навчальних закладах» (2015); «Теорія та методика фізичного виховання» (2017); «Теоретико-методичні засади оздоровчої фізичної культури» (2017); «Інтегрований розвиток інтелектуальних та фізичних здібностей дітей дошкільного віку у процесі рухової діяльності» (2018); «Педагогічна практика в закладах дошкільної освіти» (2020);
  • Данилко М.Т. «Формування готовності до професійної діяльності майбутніх учителів фізичної культури» (2003);
  • Пивовар О.О. «Організаційно-методичні засади розвитку фізичних та пізнавальних здібностей дітей старшого дошкільного віку у процесі зайняти фізичними управами» (2005); «Інтегрований розвиток інтелектуальних та фізичних здібностей дітей дошкільного віку у процесі рухової діяльності» (2018); «Оздоровчий фітнес» (2021);
  • Кравченко Т.П. «Психологія фізичного виховання» (2021).
  • Троценко Т.Ю., Рубан В.Ю. «Методологія наукового дослідження» (2017); Троценко Т.Ю., Рубан В.Ю. «Інноваційні технології у навчальному процесі»
  • Троценко Т.Ю., Троценко В.В., Красов О.І. «Фізична культура та спорт у системі загального освіти дітей шкільного віку» (2017).
  • Рубан В.Ю. «Олімпійський спорт: історія і сучасний стан» (2022).

Кафедра теорії та методики фізичного виховання та спорту тісно співпрацює з провідними вузами та науково-дослідними інститутами України, а саме: Національним університетом фізичного виховання та спорту України, Придніпровською державною академією фізичної культури та спорту, Волинським національним університетом імені Лесі Українки, Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка, Львівським державним університетом фізичної культури імені Івана Боберського, Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького, Національним педагогічним університетом імені М.П. Драгоманова, Уманським державним університетом імені Павла Тичини, Харківською державною академією фізичної культури, Запорізьким національним університетом, Ніжинським державним університетом імені Миколи Гоголя.

Протягом 2002–2023 рр. кафедра приймає активну участь в  організації та проведенні Міжнародних науково-практичних конференцій «Актуальні проблеми та перспективи розвитку фізичного виховання, спорту та туристсько-краєзнавчої роботи в закладах освіти», які проходили згідно з планом наукових заходів Міністерства освіти і науки України за сприянням Українського філіалу міжнародної академії дитячо-юнацького туризму та краєзнавства. У роботі конференцій брали участь науковці із Ізраїлю, Польщі, Болгарії, Узбекистану, Казахстану, Китаю, України. Матеріали конференцій опубліковані у фаховому збірнику наукових праць «Гуманітарний вісник», наукометричних виданнях «Молодий навчань» та «Науковий часопис» Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. З 2020 року матеріали конференцій висвітлюються у Журналі «Теорія і практика фізичної культури і спорту», який у 2023році отримав катенорія «Б».

Слід відзначити також участь викладачів кафедри у роботі міжнародних наукових конференцій за кордоном. Зокрема, професор Н.Є. Пангелова була учасницею Міжнародної науково-практичної конференції з проблем туризму та рекреації (м. Жешув, Польща, 2001 р.), міжнародного конгресу «Історія фізичної культури та спорту народів Європи» (м. Ченстохов, Польща, 2018); Кравченко Т.П. – науково-практичної конференції «Рухова активність та здоров’я» (м. Пореч, Хорватія, 2018 р.); Рубан В.Ю. – науково-практичної конференції «Багатоспрямованість як запорука наукового прогресу» (м. Варшава, Польща, 2020). Викладачі кафедри відзначені державними нагородами, зокрема професор Л.В. Волков – Заслужений працівник освіти України; професор Пангелова Н.Є – «Відмінник освіти України», нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України.

Пангелова Н.Є.

Професор Н.Є. Пангелова була членом спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій за спеціальностями: 13.00.01 – теорія та історія педагогіки, 13.00.04 – професійна освіта (ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький педагогічний університет імені Григорія Сковороди»); 24.00.01 – олімпійський та професійний спорт, 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення, 24.00.03 – фізична реабілітація (Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту). У теперішній час вона є членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій за спеціальністю 017 – фізична культура і спорт Національного університету фізичного виховання і спорту України (м. Київ). Також нею здійснюється науково-методична робота щодо удосконалення стандартів підготовки професійних кадрів у сфері фізичного виховання (член методичної та акредитаційної комісій МОН України).

Важливою складовою наукової діяльності викладачів кафедри є експертна оцінка дисертаційних робіт та робота в якості опонентів.

Важлива частина роботи членів кафедри пов’язана також із редакційною діяльністю. У 2022р. був заснований науково-практичний журнал «Теорія і практика фізичної культури і спорту» (свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації №25093-15033P від14.01.2022р.). У 2023 відповідно до наказу МОН України №491 від 27 квітня 2023р. (додаток 3), журнал включено до Переліку фахових видань України у категорії «Б» за спеціальностями 014 Середня освіта (фізична культура), 017 Фізична культура і спорт. Головний редактор проф. Пангелова Н.Є. Заступник головного редактора доц. Кравченко Т.П. Відповідальний редактор доц. Пивовар А.А., членом редколегії є доц. Рубан В.Ю.

Журнал розміщено у таких науко-метричних базах, репозитаріях: Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського (Україніка наукова); Research Bible; Google Scholar.

Професор Пангелова Н.Є. також є членом редколегії наступних фахових наукових видань: журнали «Спортивний вісник Придніпров’я», «Вісник Запорізького Національного університету».

Кафедра теорії та методики фізичного виховання і спорту надає освітні послуги відповідно до державних стандартів та ліцензійних вимог. Загалом, кафедра має значні досягнення у науково-дослідній та навчально-методичній роботі та спрямована на зростання наукового потенціалу.