Факультет фізичної культури, спорту і здоров’я > Новини кафедри медико-біологічних дисциплін і валеології > Міжнародний день здоров’я жінок: важливі думки про жіноче здоров’я від викладачки Лідії Товкун

З 1987 року, 28 травня, у світі щорічно відзначається Міжнародний день дій з охорони жіночого здоров’я або Міжнародний день здоров’я жінок (International Day of Action for Women’s Health). Завдання цього дня – нагадати урядам країн усього світу, що здоров’я жінок має величезне значення для майбутнього будь-якої нації. Особливо це актуально для українських жінок в умовах нинішньої російсько-української війни.

Право жінки на всебічне і повне обслуговування для підтримки сексуального та репродуктивного здоров’я позначено в міжнародних угодах про права людини і гарантує право на життя, здоров’я і конфіденційність. Останнім часом світові фахівці відзначають погіршення репродуктивного здоров’я жінок. Прогнозується подальше зростання числа безплідних жінок із 6-8% до 15-20%.

Будь-яку проблему зі здоров’ям легше попередити, ніж лікувати. Часом хвороба виникає через незалежні від людини обставини: вік, спадковість, екологія, вроджена схильність, збіг обставин. Ігноруючи сигнали нашого організму і перші ознаки порушення його роботи, можливо спровокувати більш важкий перебіг хвороби надалі.

Будь-якій жінці не варто забувати про періодичні огляди мамолога, гінеколога за місцем проживання – вони мають бути свідомими, необхідними, бажаними – від цього залежить не тільки здоров’я репродуктивної системи жінки, але і організму в цілому.

Перший візит до гінеколога варто зробити в підлітковому віці відразу після першої менструації. Це не означає огляд. Це може бути розмова чи пояснення певних процесів в організмі, консультування про перший секс і його наслідки, як захистити себе від інфекцій, як обрати контрацепцію. Відвідати гінеколога необхідно також після початку статевого життя, після зміни статевого партнера. Якщо дівчину нічого не турбує, то регулярні огляди проводяться з 15-16 років. У разі появи скарг до лікаря слід звернутися відразу, не займатися самолікуванням.

У підлітковому, пременопаузальному, менопаузальному віці кардинально змінюється гормональний фон, а це не простий етап у житті і його необхідно періодично контролювати лабораторними методами, тому візит до гінеколога 1 раз на рік цілком виправданий.

Обов’язково спостерігатися у акушера-гінеколога під час вагітності. Якщо вагітність планується, то перед зачаттям теж слід побувати в жіночій консультації. Після пологів рекомендується відвідати гінеколога через 1,5-2 місяці, якщо немає скарг, а якщо є, то відразу.

Основна мета оглядів (навіть якщо жінку нічого не турбує) – профілактика онкологічної патології, інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), у тому числі ВІЛ/СНІДу.

Якщо жінка здорова і не має проблем із менструальним циклом, то відвідувати лікаря необхідно не рідше одного разу в три роки. Огляд охоплює цитологічний мазок для виявлення атипових клітин шийки матки – ПАП-тест, аналіз виділень на флору. Під час прийому лікар проводить пальпацію молочних залоз із метою ранньої діагностики патологічного процесу в грудях. При необхідності дасть направлення на бактеріологічне дослідження мікрофлори піхви, УЗД молочних залоз і на мамографію, при наявності показань проведе кольпоскопію (огляд шийки матки під мікроскопом).

Жінки до 40 років у профілактичних цілях раз на 2 роки мають проходити УЗД молочних залоз, що є цілком безпечною діагностикою стану грудей. Жінкам старше 40 років необхідно один раз на 2 роки проходити не тільки УЗД, а і мамографію (рентген молочної залози), оскільки ризик онкологічної патології грудей після 40 років виростає в рази. Як УЗД, так і мамографія проводять на 7-8 день менструального циклу, гормональне обстеження – на 2-3 день циклу. Сприяти збереженню репродуктивного здоров’я жінок і сімейних пар можливо шляхом покращення використання сучасних та ефективних методів контрацепції як альтернативи не планованій вагітності й абортам. Консультування з цих питань проводять як сімейні лікарі, так і акушери-гінекологи.

Тому, правильний догляд за собою і своїм здоров’ям, здоровий спосіб життя, своєчасне проходження профілактичних оглядів – запорука міцного здоров’я та бездоганного зовнішнього вигляду жінки у будь-якому віці. Сучасна медицина та тенденція зростання в суспільстві свідомого прийняття здорового способу життя сприяють підвищенню тривалості життя, покращенню його якості.

Зараз, коли права жінок, і особливо сексуальні і репродуктивні права, продовжують систематично порушуватися в усьому світі, мобілізація як всередині наших громад, так і за їх межами залишається вкрай важливою, щоб протистояти будь-якому порушенню прав жінок і сприяти впровадженню сексуальної та репродуктивної справедливості для всіх. Нині, як ніколи важливо привернути увагу до обмеження прав жінок на окупованих територіях України, вільного прийняття рішень з усіх аспектів тіла жінок, їх сексуальності і життя, вільне від примусу, дискримінації та насильства.

Лідія Товкун,
к.і.н., доцент, доцент кафедри медико-біологічних
дисциплін і валеології, завідувачка навчально-методичної
лабораторії діагностики здоров’я та профілактики хвороб